ZRUŠENÍ, ZÁNIK OBCHODNÍHO ZÁKONÍKU

Obchodní zákoník, veden jako zákon č. 513/1991Sb., ukončil svoji platnost dnem 31.12. 2013. Rok 2014 je uváděn jako rok zlomu, kdy nastaly nejdůležitější změny v soukromém právu a z velké části se mění znění již bývalý obchodní zákoník a s ním i řada navazujících předpisů. Spojením obchodního, občanského a rodinného práva a zrušením více jak 200 právních předpisů je nejvýznamnější změnou v několika posledních desetiletích. Změny, které nahradí starý kodex novým, se dotknou mnoho oblastí práva, ale především i všech podnikatelů, kteří budou uzavírat nejen nové obchodní smlouvy, ale měnit smlouvy stávající. K velkému počtu změn dochází i v bankovních zařízeních, kdy v souvislosti s novou legislativou dochází ke změnám v obchodních podmínkách, které se po novu nazývají Obchodní podmínky pro poskytování služeb.

Všechny organizace, které před rokem 2014 byly zapsány v obchodním rejstříku, měly buď zakladatelskou nebo společenskou smlouvu a řídily se obchodním zákoníkem, který je nyní přesunut do zákona o obchodních korporacích. Tak došlo krom jiného i ke změnám pojmů a definic, na které podnikatelé byli zvyklí a používali je. Už se nebude hovořit o obchodních společnostech a družstvech, ale bude se používat název obchodní korporace. Osobní společnosti budou moci být založeny jen za podnikatelským účelem nebo za účelem správy vlastního majetku. Kapitálové společnosti, kterými jsou akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným, mohou být zakládány za jiným účelem než podnikatelským. Obchodní zákoník, který platil do prosince 2013, ukládal obchodním společnostem a družstvům podmínky, podle kterých mohly být založeny. Dnes, podle nové legislativy se zakládají obchodní korporace a to společenskou smlouvou, kapitálová společnost (akciovky a společnosti s.r.o.) formou veřejné listiny. Společnost dnes může založit jediný zakladatel, může mít jediného společníka, který je takto jediným orgánem. Družstvo bude ustaveno společenskou smlouvou na ustavující schůzi.

Zákon o korporacích také určuje, kdo může být členem orgánu obchodní korporace. Podmínky pro členství upravuje nový obchodní zákoník a ten říká, že to může být pouze fyzická osoba z řad členů obchodní korporace a musí být svéprávná. I když podmínky pro osobu, která má být do funkce volena nebo jmenována jsou z tohoto pohledu nenáročné, asi je opravdu nezbytné, že musí být tato osoba svéprávná, protože mnohdy ať již na politické nebo veřejné scéně mívají občané opačný názor. Tím zřejmě zákon automaticky předpokládá, že to bude i kvalifikovaná osoba, s potřebnými znalostmi, dobře se orientující v nové legislativě a oplývající zkušenostmi z této oblasti. Je dobře, že zákon i předpokládá, že volená osoba bude bezúhonná a ve smyslu zákona o Živnostenském podnikání. Dále je ustanoveno, že členem statutárního orgánu, nebo jiného orgánu společnosti nemůže být osoba, na jejíž majetek byl vyhlášen konkurz, tato překážka je ale dočasná a trvá po dobu tří let ode dne nabytí právní moci usnesení o zrušení konkursu nebo usnesení o zamítnutí insolvenčního návrhu pro nedostatek majetku. Změny se projevily také v ustanovení týkající se názvu sídla společností, které jsou zakotveny v novém občanském zákoníku. Ve srovnání s minulou legislativou je zcela logické, že název společnosti nesmí být zaměnitelný s názvem jiné osoby a nesmí být klamavý. Podle bývalého zákona bylo možné použít do názvu organizace jméno osoby společníka nebo člena. V souladu s novými právními předpisy je možné použít jméno  jakéhokoliv člověka, který má k právnické osobě-organizaci nějaký zvláštní vztah. Člověk, jehož jméno má být použito, k tomu musí udělit souhlas. Otázka sídla společnosti zůstává prakticky beze změn, pokud společnost bude stále na území České republiky. V případě, že sídlo firmy se přesouvá z ČR do zahraničí, je nutné oznámit tento záměr nejméně tři měsíce před uskutečněním, uvést právní formu a adresu nového sídla. Přemístění sídla je potom účinné ode dne zápisu nové adresy do veřejného rejstříku, to je novinka, kterou minulý zákon neobsahoval. Stávající podnikatelé, ale i ti co se teprve chystají podnikat, by se měli s novými zákony jako je občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích ve vlastním zájmu co nejdříve důvěrně seznámit. Změn je mnoho a jak praví staré české přísloví ,, Neznalost zákona neomlouvá! !