SOUDY U NÁS JSOU STÁLE POMALÉ!

 

Soudy u nás v ČR jsou známi tím, že délka jednotlivých sporů, které řeší je příliš dlouhá a bohužel i přes sliby různých vládních činitelů, že se stání u soudů zrychlí, je bilance taková, že soudy jsou ještě pomalejší. Za celé Česko se změnila průměrná délka civilního řízení meziročně v letech 2012 a 2013 k horšímu o čtyři týdny.

Z tabulky průměrné délky civilního řízení ve dnech za roky 2012 a 2013, kterou redakce iDNES.cz získala od ministerstva spravedlnosti, vyplývá, že nejpomalejší byl loni Okresní soud v Ústí nad Labem s 876 dny. „Stříbrnou příčku“ drží soud Brno-město, kde trvá průměrně délka soudního řízení 752 dní. Naopak nejrychlejším českým premiantem je soud v Náchodě se 122 dny.

Průměr za celou Českou republiku za rok 2013 činí 398 dní. Jenže soudy zpomalily, protože ještě v roce 2012 trvalo civilní řízení průměrně 369 dní. Zprůměrovaná čísla však zastírají fakt, že nejsou výjimkou ani deset let staré případy, které se na soudech pořád řeší.

Když prezident Miloš Zeman jmenoval patnáct nových soudců, hned pokáral justici za průtahy. Zeman poznamenal, že by se české soudnictví mělo inspirovat americkým zákonem o rychlých soudech, podle kterého by neměla délka soudního řízení od zahájení do skončení překročit sto dnů. V Česku by tedy nevyhověl žádný soud.

Uvedená čísla ještě nemusí znamenat, že někde špatně pracují. Soudy na Ústecku mají určitě smůlu na kraj s větší kriminalitou, která se odráží i na civilních sporech.

„Naše soudy nejsou plně obsazeny, máme oproti jiným krajům málo soudců. Nedostává se nám ani středního justičního personálu, jako jsou asistenti soudců. Velmi nás také zatěžují nedodělané případy z éry do roku 2010,“ vzkázal přes mluvčí místopředseda Krajského soudu v Ústí Vilém Šetek. Problém podle něj vyřeší jedině angažmá nových soudců.

V pátek 22. srpna se shodou okolností uzavírá příjem přihlášek do druhého konkurzu na předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem - jednoho z nejhorších. Vítěze vybraného komisí by měla ministryně Helena Válková navrhnout prezidentovi, aby ho jmenoval.

Právě v souvislosti s pomalými soudy bude konkurz velmi důležitý. Dobrý předseda soudu podle odborníků hodně zmůže. „Právě předseda soudu je za průtahy bezprostředně odpovědný. Může působit na kolegy. Někdy stačí, že se na soudě o nevyřízených spisech otevřeně mluví,“ říká bývalý náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer. Válkové vytýká, že soudce málo upozorňuje na problémy.

http://zpravy.idnes.cz/