SOUDCŮM SE ZVÝŠÍ PLATY

Soudci se mohou těšit na zvýšení platů. Cestu k němu otevřel Ústavní soud (ÚS), když ve středu zrušil část zákona s výpočtovým mechanismem, podle kterého se soudcovské platy určovaly. Nové platy by měli soudci dostat už na začátku příštího roku, do té doby musí zákonodárci reagovat na verdikt ÚS.
Dosud soudcovskou platovou základnu určoval 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý kalendářní rok. Nyní se podle ÚS musí vrátit na trojnásobek, jak dlouhodobě požadovali představitelé justice, což je více než 70 000 Kč.
Plénum rozhodlo, že rozhodnutí o zrušení 2,75násobku pro výpočet soudcovské mzdy bude platit až od začátku nového roku a nebude se vztahovat na spory, které soudci vedou nyní se státem a ani nebude žádné zpětné dorovnávání.
„Zpětné doplacení těchto částek by znamenalo nepředvídaný zásah do státního rozpočtu, který by nutně vedl k růstu napětí mezi společností a soudci,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.
ÚS neakceptoval argument, že snížení platů soudců si žádá napjatý státní rozpočet. „Platy soudců podléhaly v letech 2002 až 2010 významnému reálnému poklesu své hodnoty. Platy soudců jsou fixní částkou a na rozdíl od státních úředníků je nelze navyšovat přiznáváním žádných odměn,“ prohlásila Sedláčková.
Podle verdiktu ÚS nabyl dojmu, že se zákonodárci dlouhodobě snaží snížit soudcům platy. „Takový tlak nelze prostě odůvodnit rozpočtovými náklady na platy soudců. Na druhé straně soudní moc neexistuje mimo ekonomickou realitu státu a uvedená relace není ústavně nedotknutelnou veličinou. Pro zásah do ní by však musely být velmi pádné argumenty doložené řádnými analýzami odměňování ve veřejné sféře za situace značně omezených možností státu při respektování ústavních garancí nezávislosti soudní moci,“ dodala soudkyně Tomková.
Pro letošek je soudcovská základna pro výpočet platu na částce 64 500 korun. Po návratu k trojnásobku, což dlouhodobě požadují představitelé justice, by překročila 70 000 korun.
ÚS se v minulosti řadou nálezů postavil proti zásahům do hmotného zabezpečení soudců. Zdůrazňoval přitom, že příjmy v justici představují jednu ze záruk nezávislosti soudní moci. Měly by být stabilní, nesnižovatelnou veličinou, která není závislá na politickém kalkulování.
Zdroj: Novinky.cz, Právo