Senátoři podali již avizovanou ústavní stížnost na část amnestie

Místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková a dalších 29 senátorů společně podali k Ústavnímu soudu stížnost na zrušení části amnestie. Problematický je především druhý článek, u kterého se zdá, že se tak trochu míjí účinkem.

Je zde několik problémů, které v některých z nás vzbuzují pocit, že amnestie mohla býti poupravena účelově. Zkusím Vám objasnit, proč se tak někdy zdá.

 

Druhý článek amnestie prezidenta zní takto:

Čl. II

Zastavení trestního stíhání

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

 

Problémem však je skutečnost, že většina kauz, které se táhnou déle jak 8 let, již byla rozhodnuta. Je pravdou, že tomu nebylo pravomocně, ale pokud soud již jednou rozhodl o vině a ve hře byla pouze délka trestu je na pováženou, zdali nebylo pošpiněno právo, práce vyšetřovatelů, soudců, žalobců, státních zástupců a všech orgánů trestně činných. 

Zároveň podle senátorů dochází k nezanedbatelnému porušování práv poškozených.  Senátoři ale nemají zdaleka vyhráno, neboť v tuto chvíli není vůbec jisté, zdali dojde k věcnému projednávání stížnosti, neboť Pavel Rychetský, předseda ústavního soudu, již v neděli prohlásil, že v tuto chvíli není jasné, zdali se po věcné stránce vůbec může ústavní soud zabývat tímto stavem.

Je také otázkou, zdali vůbec může ústavní soud přezkoumávat a následovně měnit rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Je však už v tuto chvíli jisté, že pokud tato amnestie zůstane ve stávající podobě, nemalé množství lidí, kteří škodili a porušovali zákon ve svůj prospěch, budou či zůstanou propuštěni, dostanou odškodné a zpět místa, kde mohou škodit znovu, dokud na ně nikdo nepřijde!