Právo aneb svoboda v rámci zákona většiny

Napadlo Vás někdy, že může Eurozóna padnout? Napadlo Vás, co se stane, když padne jen Řecko? S každou další hořkou kapkou se Řecko pomalu potápí. Měli bychom se možná ptát, co nastane, padne-li dříve nedisciplinovaný antický kolos. Po dlouhá desetiletí se v České republice na základě smluv a dohod škol, i těchto dvou zemí, točila spousta řeckých obyvatelů. Jedni zde studovali, druzí žili a pracovali za účelem zbohatnout. Inu, je pravda, ze podmínky pro "práci" byly v Řecku podstatně lepší. Jenomže se časy mění. Mezinárodní úmluvy Evropského práva postupně přestávají býti schopny regulovat a udržovat v rozumné mezi vzestup pádu.
MMF se tváří, že sice máme problém, ale ne zase tak veliký. Právníci z nejen z Evropy se shodují, že odchod Řecka z Evropské unie nebo jen z Eurozóny je svobodné rozhodnutí dané země. Jaksi se opomnělo na fakt, že i jedna země by byla schopna stáhnout s sebou pod hladinu ostatní. Důvěra v "čestná prohlášení", která byla zmanipulována, byla bezmezná. Jednotná politika Evropy spoléhala na přirozené právo, které se řídí morálkou. S ubývající morálkou, rostoucím chtíčem po moci se stalo, že z Evropy je domeček z karet. Je otázka, kdo a jak bude schopný jej stabilizovat.
Pokud dojde k nejhoršímu scénáři a nebudou dodrženy závazky úmluvy, měli bychom počítat i se scénářem, jenž vinšuje střední a západní Evropě veliký příliv imigrantů. Pak je vhodné se ptát, zdali rovnoprávnost v zemi má platit bez omezení pro všechny. Možná si říkáte, že tato myšlenka je scestná, jenomže co se stane, přijde-li k nám 200 tisíců lidí, kteří budou chtít pracovat? Nebude jim záležet na pracovních podmínkách? Ještě není pozdě hledat úplná řešení, jak Řecku pomoci, ale pokud se tonoucí odmítá chytnout stébla, které je dle něho příliš zelené, obarvíte jej na modro, protože on chce?