Poškozený v trestním řízení

Před několika měsíci se stala na území středočeského kraje velice tragická událost, kdy přišel o život člověk. Vždy je tato skutečnost velice smutná, dojde-li k ní však násilným způsobem, je o to bolestnější. Rodina zůstala bez otce, přítele a mimo mnoho dalších positivních přízvisek také o živitele. Násilník byl rázem dopaden. V takovém zamračeném podnebí alespoň trochu dobrá zpráva.
Představte si, že je rodina od té doby bez příjmu. Nebudu vykreslovat katastrofický scénář, kde má zesnulý na sebe vedenou hypotéku, pokud možno ještě staršího data, kdy smluvní podmínky nemyslily i na takovéto situace. Čekal jsem, že stát, jakožto vykonavatel práva, viníka potrestá (o čemž nepochybuji) a rodině pomůže. Jenomže jaké to nepříjemné zjištění. Finanční pomoc? Pitva, úmrtní list, matrika, úřady a všichni mají nějaké zákonné lhůty, do kdy musí vaší žádost vyřídit. Takže klidně ještě dva měsíce po této tragické události rodina od státu nedostala jedinou podporu. Naštěstí jsou lidé ještě stále velice citlivý a pomáhají. Dobře, chápu, že administrativa je někdy zlo, a dlouhé.
Po dlouhé době dojde k procesu, kde za právo, minimální množství morálky, stojí státní zástupce, který má velmi mnoho práce. Netvrdím, že by se nemohl řádně připravit, ale určitě tomu tak nejde u všech případů. Tudíž bych čekal, že by si poškozený mohl najmout právní zastoupení, které bych si představoval jako ideální, které by sledovalo hlavně jeho zájmy, bez ohledu na to, kolik by to poškozeného stálo. Možná si říkáte, že je to bláhové, ale pro trestní činy, u kterých začíná spodní sazba na 5-ti letech, jsou trestné činy dosti závažné a mělo by se více hledět na ochranu a práva poškozených, než chránit práva pachatele. V případě nedokázání trestné činnosti by náklady hradil ten, kdo si tuto právní pomoc najme. Co si myslíte vy, je právo a zájem poškozeného zastoupeno dostatečně?