PODLE LOŇSKÉ STUDIE EU ČESKÉ SOUDNICTVÍ PATŘÍ K NADPRŮMĚRNĚ RYCHLÝM.
Byť se to zdá neuvěřitelné, protože české soudnictví je už delší dobu kritizováno za veliké průtahy v různých procesech a to dokonce i hlavou státu, tak skutečnost je taková, že z pohledu evropské unie patříme k nadprůměru v rychlosti soudů. Tento fakt vyplývá z loňské studie pro Evropskou komisi. Avšak rezervy existují a soudům by prospěla například nová úprava civilního procesu a spousta odborníků si také myslí, že by bylo vhodné zkrátit odůvodnění některých verdiktů. Předsedkyně Nejvyšší soudu Iva Brožová však upozorňuje na to, aby rychlost řízení nebyla jediná kritériem českého soudnictví na úkor kvality.
"V historii byl soudce vždy spíše synonymem uvážlivosti, než rychlosti," zdůraznila Brožová. "Zglajchšaltovaná" spravedlnost je podle ní rysem autoritativních režimů, nikoliv nezávislé justice, která by měla každý případ posuzovat s ohledem na individuální okolnosti. Na konferenci pozval NS odborníky na kontinentální i anglosaské právo. Cílem je navázat dialog a vzájemně se inspirovat. Bývalý soudce kalifornského odvolacího soudu Clifford Wallace například hovořil o možnostech hodnocení soudců.
Místopředseda Nejvyššího soudu Fiala si je vědom toho, že v Česku je soudnictví vnímáno jako pomalé avšak to není skutečnost, ale spíše demytizace soudnictví. Přiznává, že některé spory trvají dlouho avšak situace není tak tragická jak se o ní mluví v médiích a tak je podle Fialy potřeba zapracovat na tom, aby tato demytizace ustoupila.
Průměrná délka soudních řízení se již od roku 2003 pravidelně snižuje a to z 268 dnů na loňských 173, mluvíme – li tedy o prvostupňový verdiktech. Ovšem ke zhoršení došlo pokud porovnáme rok 2012 a 2013, tam se délky jednání opět navýšili.
Délku civilního řízení nejspíš v budoucnu ovlivní nový občanský zákoník. "Přinese nové situace, s nimiž budou soudci konfrontováni poprvé," řekla Brožová. Alespoň některým potížím se NS pokouší předejít metodikou pro výpočet náhrady škody. Dlouhodobě by civilnímu řízení prospěl nový procesní předpis, tedy občanský soudní řád. Spravedlnost by zrychlilo také lepší personální zázemí soudů.
Zdroj: ČTK