MINISTERSTVO VNITRA CHYSTÁ ZÁKON, KTERÝ BY MĚL CHRÁNIT OBČANY PŘED PODVODY REALITNÍCH KANCELÁŘÍCH.
Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která odchází ze své funkce, aby se věnovala svému novému postu, který ji v blízké době nejspíše čeká a sice post eurokomisařky pro záležitosti spotřebitelů, se nechala slyšet, že ministerstvo pracuje již na zákoně o realitních kancelářích. Tento zákon má posléze chránit klienty realitek před okrádáním.
„Připravuje se věcný záměr zákona o realitních kancelářích. Nyní se zpracovává argumentace, proč ten zákon potřebujeme,“ sdělila Právu Jourová.
Podle ní je potřeba začít chránit realitní trh před nekalými praktikami. „Je třeba regulovat činnost realitních kanceláří v tom smyslu, aby je mohli vykonávat pouze ti, kteří nešidí, neokrádají, neuvádějí zákazníky v omyl a umějí služby poskytovat kvalitně,“ zdůraznila Jourová.
Realitky samozřejmě z možného jakéhokoliv omezování nemají radost a podotýkají na zkušenost s cestovními kancelářemi, kdy vláda všemi různými předpisy a kontrolami stejně nezabránila tomu, že jich několik zkrachovalo, měli je furt dokola ti samí podvodníci a hlavně připravili i tak spoustu lidí o tisíce korun. Většina realitek tento zákon, který je pro zatím jen teorií, považují za birokracii.
Nicméně ne všechny realitky to vidí stejně. Například někteří představitelé realitek tuto skutečnost vítají a to z toho důvodu, že jasně nastavená pravidla a regulace v tomto segmentu jim pomůže zničit nepoctivou konkurenci, která dělá tomuto řemeslu, posléze tedy i jim samotným špatnou pověst.
Zákonná regulace realitek má rovněž podporu ve značné části právní veřejnosti. „Je problém, že realitní společnosti a realitní agenti v Česku nemusí mít žádné pojištění a licenci. Není nad nimi žádný kontrolní orgán, který by bděl nad tím, aby transakce byly prováděny standardně. V USA jsou realitní agenti licencovaní,“ řekl Právu americký právník Michael Mullen.
Je potřeba si uvědomit, že v dnešní době jsou běžné spory plynoucí z nekalých praktik některých realitních kanceláři a sice mluvíme tedy o případech, kdy kupující zaplatí peníze, které se nedostanou do ruk prodávajícího a soud má posléze rozhodnout komu nemovitost patří, což je v tomto případě samozřejmě nemožné, pakliže chceme spravedlivé rozhodnutí. Právě takovým případům má nový zákon zabránit.
Zdroj: Právo, Novinky