MENŠINY MAJÍ STÍŽENÉ PODMÍNKY U REALITNÍCH KANCELÁŘÍ

Mají Romové horší podmínky při shánění nájmu? Právě toto se ombudsmanka Anna Šabatová, veřejná ochránkyně práv, rozhodla zjistit a potažmo tedy otestovat realitní kanceláře. Respektive se zjišťovalo zda v případě, že jste z řad menšin, nebudete odmítnuti v rozporu s antidiskriminačním zákonem.

testNa tento test si najmula jednu Romku, která předstírala zájem o byt. V několika realitkách se dopustili přestupku proti antidiskriminačnímu zákonu a i když snaha získat byt byla jen hraná, realitky jsou nyní, za pomocí úřadu ombudsmanky, Romkou žalovány. Na první pohled by si člověk nejspíš pomyslel, že když šlo o provokaci, není možné to brát vážně, ale i přesto to soud brát vážně musí. Nicméně právě tento fakt nám napovídá, že by tak mohlo častěji docházet k takové provokativní činnosti, která by společnosti asi nepřinesla nic dobrého a tak by bylo snad lepší, kdyby naši zákonodárci tuto skutečnost změnili.

Podle antidiskriminačního zákona je diskriminací každé jednání, jež porušuje rovnost pohlaví, etnika, národnosti, rasy, víry, zdravotního postižení, sexuální orientace nebo světového názoru mimo jiné v „přístupu ke zboží a službám včetně bydlení, pokud jsou nabízeny veřejnosti nebo při jejich poskytování“.

Antidiskriminační zákon také obrátil naruby princip presumpce neviny. Místo aby strana poškozená dokázala, že byla diskriminována, obviněný musí prokazovat svoji nevinu. Nastrčené zájemkyně tvrdí, že byly odmítnuty kvůli tomu, že jsou Romky. A realitky musí dokazovat, že to nebyl ten důvod. To samo o sobě znamená riziko, že bude odsouzen nevinný.