I KDYŽ JSTE VLASTNÍKEM POZEMKU, OBEC VÁM MŮŽE UDĚLAT ČÁRU PŘES ROZPOČET!
Pokud jste vlastníkem pozemku tak samozřejmě předpokládáte, že si s ním můžete nakládat podle své vůle avšak nemusí tomu tak vždy být. Vaše obec totiž může zřídit na váš pozemek předkupní právo a tím pádem vás omezit. Existuje naštěstí obrana proti tomuto kroku obce, ale je potřeba ji využít za včas.
Nejedná se o klasické předkupní právo, jak se s ním můžeme setkat ve vztazích mezi občany, kteří si předkupní právo navzájem sjednali. Obec si nic sjednávat nemusí; předkupní právo má ze zákona, a to ke všem pozemkům určeným územním plánem nebo regulačním plánem pro veřejně prospěšnou stavbu nebo veřejné prostranství. Obci tedy postačí, pokud si „usmyslí“, že na vašem pozemku chce mít veřejně prospěšnou stavbu. Tuto stavbu pak zanese do územního plánu a předkupní právo je na světě.
První a nejefektivnější obranou je obrana proti změně územního plánu. O tom, že se územní plán bude měnit, se zpravidla dozvíte z úřední desky obce. V rámci procesu změny územního plánu pak existuje možnost vznášet námitky, například tu, že daná stavba nenaplňuje definici veřejně prospěšné stavby dle stavebního zákona, či případně namítat nedodržení všech kroků při změně územního plánu. Proti změněnému územnímu plánu pak dokonce můžete podat správní žalobu. V této první fázi tedy máte nejvíce možností, jak se předkupnímu právu obce vyhnout.
Zároveň byste si měli dát pozor na to, aby současně s umístěním veřejně prospěšné stavby na váš pozemek nebyl změněn i způsob využití tohoto pozemku. Zpravidla se totiž obec bude snažit změnit právě i způsob využití pozemku, aby odpovídal právě veřejně prospěšné stavbě. Kupní cena za pozemek v rámci předkupního práva se pak stanoví právě s ohledem na využití pozemku dle územního plánu. Změnou využití vašeho pozemku tak může dojít ke snížení jeho hodnoty.
Zdroj: www.patria.cz