DĚTICTVÍ VÁS TEĎ MŮŽE O VŠE PŘIPRAVIT

Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy je dědické právo v novém občanském zákoníku napsáno nejasně. Ve formulaci se tak schovává mnoho pastí. Podle něj ke zmiňovanému projasnění výkladu jak autoři nového občanského zákoníku předpovídali nedošlo. Zákoník je velmi rozsáhlý, nejasný a skrývá pro běžnou neodbornou populaci nějaké ty pasti.
Velkou novinkou v dědickém právu je podmínění dědictví například tím, že musí osoba, která má nabýt dědictví prvně vystudovat vysokou školu. Ovšem to, že majetek bude v takovém rozsahu jako při úmrtí osoby, po které dědíte vám nikdo nezaručí. Dokonce se může stát, že než dostudujete, váš majetek bude prohospodařen. Podle Romana Fialy, část o dědickém právu napsal někdo bez znalostí procesního práva, odpovídá tomu fakt, že je to jedna z nejhůře napsaných částí. U závěti bude tedy velmi zásadní jak bude formulována a tím pádem jak bude ošetřen majetek pozůstalého, což ale bude nejspíše velmi problematické u podmínek pro nabytí dědictví jako právě třeba titul na vysoké škole. Dědická kauza tím pádem nemusí být vyřešena i několik let, což může být další problém, dědictví tak může být po celou dobu spekulativně zpochybňováno.
Další pasti se schovávají v odpovědnosti dědiců za dluhy nejen v rozsahu zděděného majetku, ale i celým svým majetkem. Do roku 2014 platilo, že exekuce padla jen na zděděný majetek a ostatní dluhy po vašem rodiči apod.. už nebyly vaší starostí. Dnes je tomu jinak. Pakliže neuplatníte námitku soupisu pozůstalosti, tak zdědíte dluhy v celé výši a exekuce může padnout i na váš majetek pakliže zděděný na to nebude stačit.
Podle Romana Fialy zákony dohromady netvoří nějaký logický systém. Zákonů je přijímáno tolik, že ani samotni zákonodárci je nemohou všechny znát. Z procesního práva se stala těžko pochopitelná vědecká disciplína, dodal Fiala.
A tak jak už je tomu dnes v mnoho oblastech tak i tady se určitě vyplatí odborná pomoc, pakliže si nejste jisti, že by vaše dědictví nemuselo proběhnout bez komplikací.