ČESKÉ SOUDNICTVÍ BUDE RYCHLEJŠÍ

Přes 30 milionů korun dostalo ministerstvo spravedlnosti na to, aby zrychlily práci na našich nejpomalejších soudech. Ministryně Hálková dále uvedla při své návštěvě Kroměříže, že ministerstvo pracuje na dalších projektech, které mají zefektivnit české soudnictví. Respektive má vzniknout nový útvar na ministerstvu, který by se touto problematikou zabýval.
Zmiňované peníze se podařilo ministerstvu získat z evropských programů. Bez těchto dotací by se museli propustit asistenti pro soudy, kteří byli přijati v roce 2012 právě pro uvolnění práce soudcům a tím pádem urychlení soudnictví, jedná se 102 pracovníků.
Peníze budou rozděleny mezi 13 vybraných soudů a sice okresní soudy v Ústí nad Labem, Mostě, Chomutově, Lounech, Teplicích, Ostravě, Brně, Břeclavi, Hodoníně, Uherském Hradišti a v Plzni, nadále krajské soudy v Brně a v Ústí nad Labem. Posléze ministryně Hálková zamýšlí tuto praxi zavést i na ostatních soudech v ČR a tím pádem urychlit projednávané procesy.
Úkolem nově vznikajícího útvaru na ministerstvu bude urychlit procesy. Mezi členy tohoto útvaru budou i předsedové čtyř okresních soudů, kteří prokázali, že lze procesy zefektivnit. Jako vzorové příklady ministryně uvedla soudy v Mostě, Novém Jičíně, Žďáru nad Sázavou a v Karviné. Předsedové těchto soudů mluví o tom, že pakliže nejsou prostředky na výpomoc je potřeba změnit systém a i tak se dá proces urychlit. Posléze se z průměrných 398 dní ( celorepublikový průměr ) při vyřizování civilní záležitosti, můžete dostat na 138 jakožto je tomu v Novém Jičíně.
Zdlouhavé rozhodování českých soudů kritizuje i Kancelář veřejného ochránce práv. Nejdéle trvají procesy v civilním právu, opatrovnických řízeních a exekuční agendě. V Česku podle kanceláře ombudsmana není tak dramatický nedostatek soudců, ale spíše nejsou rovnoměrně rozloženi. Kdo chybí, jsou zapisovatelky, vyšší soudní úředníci a asistenti.
V loni řešilo ministerstvo spravedlnosti více než 4000 mimosoudních žádostí o odškodnění. Téměř 40 procentům žadatelů byla vyplacena náhrada škody ve výši 112 milionů korun. Většina této částky přitom připadla právě na odškodnění za nepřiměřenou délku soudního řízení. Ministerstvo spravedlnosti má v plánu vymáhat tyto částky přímo po soudcích a státních zástupcích, kteří jsou zodpovědní za tyto průtahy. Nyní to, ale legislativně není tak jednoduché, avšak ministerstvo tento fakt právě hodlá změnit. Soudcovská unie se ale okamžitě proti plánům ministerstva ohradila s tím, že problém je ve špatné organizaci a v malé efektivitě soudů.